Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Reproduktory » meranie TS pred a po rozohratí

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 31]

(upravil mechanik 6. 10. 2010 21:00)

Téma: meranie TS pred a po rozohratí

tak toto som nameral ked reproduktor prišiel:

http://s4.postimg.cc/kebejvozd/522_meranie_ts1.jpg

Spoiler

Fs  = 52.77 Hz
Re  = 6.50 ohms[dc]
Le  = 871.72 uH
L2  = 942.01 uH
R2  = 2.10 ohms
Qt  = 0.32
Qes = 0.33
Qms = 9.85
Mms = 65.44 grams
Rms = 2.203109 kg/s
Cms = 0.000139 m/N
Vas = 24.70 liters
Sd= 355.66 cm^2
Bl  = 20.715277 Tm
ETA = 1.06 %
Lp(2.83V/1m) = 93.27 dB

Added Mass Method:
Added mass = 30.00 grams
Diameter= 21.28 cm


a toto po viac ako 35 hodinách rozohrávania:

Spoiler

Fs  = 51.96 Hz
Re  = 6.50 ohms[dc]
Le  = 881.14 uH
L2  = 1012.32 uH
R2  = 2.19 ohms
Qt  = 0.31
Qes = 0.32
Qms = 9.46
Mms = 50.63 grams
Rms = 1.746682 kg/s
Cms = 0.000185 m/N
Vas = 32.92 liters
Sd= 355.66 cm^2
Bl  = 18.371702 Tm
ETA = 1.39 %
Lp(2.83V/1m) = 94.45 dB

Added Mass Method:
Added mass = 30.00 grams
Diameter= 21.28 cm

je niekde chyba alebo je normálne že hmotnosť membrány išla dole a v simulácií reproduktor ide menej hlboko než išiel?

EDIT: printscreen v druhom meraní som nerobil, no aj ked reproduktor premeriam teraz (po dalšom rozohrávaní) tak je to zhruba to isté

(upravil MaBat 2. 10. 2010 19:52)

Re: meranie TS pred a po rozohratí

Přinejmenším Mms, Bl a Sd by asi mělo zůstat hodně podobný.. smile

Musíš přirozeně zajistit zcela stejný podmínky měření (pokud možno free-air). Stejnou přidanou hmotnost se stejným upevněním (pokud možno neovlivňující nic jinýho, než samotnou hmotnost), stejnou měřící kabeláž se stejnými přechodovými odpory, apod. Naměřit doma reprodukovatelně, tj. s rozumnou tolerancí, kompet TS není každopádně tak triviální, jak by se mohlo zdát.

(upravil mechanik 2. 10. 2010 20:18)

Re: meranie TS pred a po rozohratí

meriem to podla návodu, priamo cez zvukovku, káble a nič som nemenil,

EDIT: ešte ma napadlo v čom som mohol urobiť chybu, skontrolujem to
EDIT2: v tom neni

Re: meranie TS pred a po rozohratí

Takovéhle rozdíly v měření jsou zcela běžné. Když přidáte magnet a tím klesne Qes, tak klesne i Mms smile. A kdo nevěří, ať běží ke mě na web. Realitě to sice odporuje ale je to tak.
Alespoň vidíte jak jsou ty TSparametry přesné a tímpádem jak přesně má smysl simulovat.

Web

(upravil mechanik 2. 10. 2010 21:11)

Re: meranie TS pred a po rozohratí

v mojom prípade je jasné že sa magnet nemenil, pozeral som sa na tie tvoje merania, zmena bola aj v CMS, no :|

(upravil check 2. 10. 2010 21:18)

Re: meranie TS pred a po rozohratí

JJ, jak se ti změní Cms (poddajnost závěsů), tak se ti sniží Qčka (zvýší Vas a impedanční peak) a tímpádem to pak měří jinak. Jediná změna rozehráním je to Cms, ostatní rozdíl je jen chyba měření. Samozřejmě Cms hýbne s Qčky,Vas,Fs takže laikovi to může připadat jako velký rozdíl, ale není (kromě chyby měření).
Kdyby sis přepočítal parametry repráku podle vzorečků jenom na zvýšení Cms, tak ti to pak odsimuluje úplně stejnou charku (Qms se do toho montuje jenom minimálně), ačkoliv data vypadají jinak ... jenom vypadají...

Web

(upravil mechanik 2. 10. 2010 21:47)

Re: meranie TS pred a po rozohratí

hm sad a ako vieš že už v prvom meraní neovplyvnuje poddajnosť závesu (CMS) váhu membrány (MMS)? (potom vôbec nevieme aká v realite je) prečo sa zmena poddajnosti neprejaví na FS? už sa v tom dosť strácam ked je teraz všetko inak hmm

mne ICQ nefunguje, prosím ta pošli tú schému pre OZ na mail, ja to zostavím a urobím tie merania...

Re: meranie TS pred a po rozohratí

To jsem se nepřesně vyjádřil. Primární naměřená data jsou Fs, Q, Vas, zbytek se dopočítává, takže je nepřesný. Z hlavy ti teď nevylovím jaké vzorečky to jsou.
Áno, většina lidí ty simulace TSparametrů opravdu příliš hrotí. Bohužel proto, že je to to jediné, co s reprákem umí vymýšlet. Dřív jsem to určitě dělal taky, ale dneska na ty simulace spodního rozsahu koukám úplně jinak, hlavně když mám změřenou charku včetně absolutní citlivosti (na kterou ta simulace musí navazovat) třeba z nekonečné desky...
Podle lf měření jsou ty BR bedny stejně hodně ztrátové, i když se použije kvalitní nátrubek. S nekvalitním nátrubkem je vůbec problém nějaký BR naměřit smile.

Mikrofonní předzesík po mě překresloval Paolo, elyt má přijít obráceně a 200Ohm ze země nepotřebuješ (ledku taky můžeš vynechat).
http://img687.imageshack.us/i/preampsch.png/

Web

(upravil mechanik 4. 10. 2010 15:17)

Re: meranie TS pred a po rozohratí

ked sa naučim s mikrofonom tak to vonku zmeriam od 20-20 000hz, no čakal som že simulácia bude aspon zhruba sedieť, funkciu BR si meral podla impedancnej charakteristiky celej reprobedni...?

Re: meranie TS pred a po rozohratí

Check - jak to jako myslíš s tou "ztrátovostí" BR beden ?  dá se vůbec nějak spolehlivě změřit spodní konec pásma, když mám dejme tomu BR do podlahy?
Dále jak tomu mám rozumět,obratit elyt.. četl jsem to tolikrát ,že už jsem z toho uplne pako, takže + elytu na +9V ? to abych to zase přepájel ...
kontrolní otázka k tomuto preampu, kdo máte LEDku, je normální,že se rozvítí i při zapojení pouze +9V a GND, ikdyž je LED mezi +9V a -9V ? (po připojení -9V se rozsvítí akorát o něco víc) ,nebo mi tam dělá paseku ten obraceny elyt ? omlouvám se za OT.
k tématu, logicky e přece nemuže měnit ani Sd ani Mms .. mms byhc logicky videl ze vyjde jinak za predpokladu ze po rozehrani s erozhybe zaves cimz se zmeni Cms. zajimave spis vidim zmenu citlivosti o 1,2dB .. coz pokud se nekdo sebevic měří a vyhraje s vyhybkou s nerozehranyma reprama,tak se ho asi nepotesi jak s emu to ve vysledku po rozehraní pos .. smile

(upravil MaBat 6. 10. 2010 8:27)

Re: meranie TS pred a po rozohratí

"zajimave spis vidim zmenu citlivosti o 1,2dB .. coz pokud se nekdo sebevic měří a vyhraje s vyhybkou s nerozehranyma reprama,tak se ho asi nepotesi"

Nic z toho se ale neděje. To, že se TS parametry vlivem nepřesností měření, ale i jiných věcí, různě "přelejvají" mezi sebou, nemá v reálu prakticky žádnej vliv na to, jak to hraje, natož jakou to má citlivost. A výsledná změna Fs (povolení závěsu) o pár Hz taky nemá v reálu velkej vliv, skoro bych řek, že spíš žádnej...

Nevím, ještě jsem nenarazil na reprák, kterej by vyloženě potřeboval "rozehrát" pro to, aby s ním šlo dál normálně dělat, jinak řečeno aby se po delší době na výsledku něco změnilo.

(upravil check 6. 10. 2010 15:30)

Re: meranie TS pred a po rozohratí

Rozehráním se fyzické parametry Re,Bl,Mms a Sd nemění, změna nastává akorát u Cms a Rms (které ovlivní Q, Vas, Fs). Jenže měřené parametry jsou právě Q,Vas, Fs, takže se to kvůli chybě měření ovlivní nazpátek...
Zatímco Q, Vas, Fs jsou parametry navzájem propojené a špatně se z nich čte, co je repro zač; Re,Bl, Mms a Sd jsou o dost víc průhlednější. Síla motoru je sice určené číslem Bl/SQRT(Re), ale pořád lepší než posuzovat podle Q, Vas, Fs vše zároveň.

Ztrátovost BR beden se projevuje tím, že Q filtru není zdaleka tak velký, jak by měl být. Ztráty lze zapnout v simulačních programech, zisk BR není zkrátka tak velký.
Měřit na nízkých kmitočtech lze i v pokoji v blízkém poli - tzn jednou mikrofon 1cm od membrány, podruhé 1cm od bassreflexu, srovnat úrovně na polovině až čtvrtině frekvence rezonance a sečíst. Akorát nedostaneš absolutní úroveň SPL - ani nijak komparovatelnou. To bys musel ještě přičíst simulaci bafflestepu a farfield měření.

Mínus elytu musí být blíž k operáku.

Web

(upravil mechanik 28. 10. 2010 14:24)

Re: meranie TS pred a po rozohratí

Doplnil som do prvého príspevku graf.
Tak hádam chyba nikde neni, zhruba to isté nameral pri viacerých kusoch, nič iné tu na rozohrávanie už nemám tak môžem zmerať už len krátkodobú zmenu parametrov... meriam to cez juliu

Re: meranie TS pred a po rozohratí

Kdyby sis chtěl pohrát, nebylo by marné zkusit vliv teploty na měřený repro.

Web

Re: meranie TS pred a po rozohratí

a ešte meranie krátkodobej zmeny parametrov hned po 10 hodinách rozohrávania pri 2-20hz:

http://s4.postimg.cc/e1rnwawjd/522_10.jpg

Spoiler

Fs  = 47.26 Hz
Re  = 6.50 ohms[dc]
Le  = 917.61 uH
L2  = 1186.69 uH
R2  = 2.08 ohms
Qt  = 0.26
Qes = 0.27
Qms = 7.56
Mms = 42.88 grams
Rms = 1.684139 kg/s
Cms = 0.000265 m/N
Vas = 46.99 liters
Sd= 355.66 cm^2
Bl  = 17.402660 Tm
ETA = 1.74 %
Lp(2.83V/1m) = 95.42 dB

Added Mass Method:
Added mass = 30.00 grams
Diameter= 21.28 cm

Re: meranie TS pred a po rozohratí

To je stale ten isty reprak? Mms ti nemoze lietat, uz to mas tretikrat ine. Mms lieta len v rozmedzi chyby merania, zdravo je tak do 5%. Z toho dovodu logicky stupa citlivost, co nie je pravda, ten reprak by uz hral pocutelne hlasnejsie.

Re: meranie TS pred a po rozohratí

Takže nový měl rezonanční 53Hz, po 10ti hoďkách 47 a pak šel zase na 52? 
Nemáš tam nějakej průvan? Neotvíráš okna? Venku už je celkem zima

Re: meranie TS pred a po rozohratí

Mms změř jen jednou a pořádně, pak jen dosaď. Kolik elektriky jsi spálil?

(upravil mechanik 28. 10. 2010 14:22)

Re: meranie TS pred a po rozohratí

Jurawood, nie, nový mal 53hz, po 35 hodinách 52hz, to bolo rozohrávanie, tých 52hz zhruba zostalo, to ten reproduktor má no dá sa rozohrať aj krátkodobo alebo ako to nazvať, to sa o pár hodín vráti na tých 52hz...

antonio, ked myslíš pri akom to bolo príkone tak to som nemeral, púštal som do toho tolko aby som reproduktor nejak nepretažoval, dal som pozor na Xmax aj teplotu, reproduktor bol uplne studený, nič sa neohrievalo.
Ja si myslím že som to meral dobre, budem rád ked podobný test urobí ešte niekto aby sa prišlo na to či robím niekde chybu alebo nie, mne sa MMS normálne nemení, len ked sa zmení CMS... môžem ho o pár hodín zmerať ked sa FS vráti na 52hz a hmotnosť membrány bude taká ako hore pri po 35 hodinách

Re: meranie TS pred a po rozohratí

Ne, kolik zbytečnýh kilowathodin jsi vyhodil z okna?

Příspěvky [1 až 20 z 31]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Reproduktory » meranie TS pred a po rozohratí

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£