Téma: Vyhláška 50/78

Určitě se tu najde někdo, kdo mi odpoví jednoduchou otázku. Chystám se poohlídnout po jiný práci a to co by mi vyhovovalo, tam je potřeba mít paragraf 6. Nás v současným zaměstnání školili pouze na paragraf 4. Otázka tedy zní jak si zařídit školení a certifikát na par. 6? Nebyl by problém najít školící instituci, ale nikde jsem nanašel, jestli je nejdřív potřeba mít par. 5, nebo se dá takhle "skočit", jestli je potřeba mít za sebou x let elektrotechnickýho vzdělání a praxe, nebo bude stačit zmiňovaný proškolení, který nabízí kdekdo? To jen abych věděl, jestli se mám o něco ucházet, a nebo to rovnou vzdát.
Dík.

P.S. A nebojte, nikomu tady do zesilovačů fušovat nehodlám, jedná se o úúúplně jinej obor, ale tohle je vyžadováno spíš jako formalita.

Re: Vyhláška 50/78

Pokud si najdeš školitele, odsedíš si to a zaplatíš, tak klidně můžeš dostat hned i osmičku a můžeš se elektro živit na volné noze. Se šestkou tedy určitě mít problémy nebudeš.

Re: Vyhláška 50/78

Tak jednoduché to není . Praxe alespoň 1 rok v oboru (tj. u nějaké firmy nebo OSVČ )a  vyuč.l.  nebo maturita v oboru
elektro (tuším kód 26) , jinak máš smůlu a pokud ti to dají bez tohoto jsou to diletanti a měly by přijít o licenci.
Jinak je výhodné udělat rovnou par. 8.

Re: Vyhláška 50/78

má pravdu tichacek smile

Re: Vyhláška 50/78

v pátek sem si byl pro 6tku heč :-P

Web

Re: Vyhláška 50/78

jojo musí se to postupně

Web

Re: Vyhláška 50/78

big_smile pro 6 ?  chyno kollik ti je let? já že jsi trošku starší oproti mě....

Re: Vyhláška 50/78

6 už mám 2 roky.

Re: Vyhláška 50/78

trochu OT, ale viete mi niekto dat ciselne porovnanie vasich ceskych paragrafov a nasich slovenskych?
konkretne u nas vyhlaska 718 a paragraf 21 je u vas co?

Re: Vyhláška 50/78

Lojzku, je mi 22 let a jsem rok ze školy, takže nic víc fakt mít nemůžu smile

Web

Re: Vyhláška 50/78

Já 8 fakt nepotřebuju, stačí ta 6. Tady u tý práce, kterou bych uvažoval, je to fakt jen jako formalita, jelikož el. zařízení, o který jde, pracujou s napětím do 24V a ještě k tomu se ta práce dělá na stroji rozloženým na kusy, tj. bez jakýkoliv přítomnosti napětí.
Šlo mě fakt jenom o to, jestli je potřeba dokládat něčím, jestli jsem vystudoval elektrotechnickou školu a mám x let praxe, a nebo jestli bude stačit nějaký to školení.

(upravil zuki 25. 10. 2010 13:28)

Re: Vyhláška 50/78

viz znění vyhlášky

http://s4.postimg.cc/s5a2ea309/3167_5_6.jpg http://s4.postimg.cc/sw2sk25dl/3167_50praxe.jpg

Re: Vyhláška 50/78

Pokud mám správné informace, tak podle zákonných regulí lze §5 (pracovníci znalí) Vyhl. 50/78 Sb. a výše získat jen s ukončeným odborným (elektrotechnickým) vzděláním a kdo již má tento paragraf, ví, jelikož je to předmětem zkoušky, za jakých okolností lze získat i další elektrotechnické kvalifikace. Viz např. autor Michal Kříž v knize Příručka pro zkoušky elektrotechniků. Pokud je mně známo, elektrotechnické vzdělání nelze v ČR získat školením, nýbrž řádným studiem (V, SO, ÚSO, VŠ). §6 Vyhl. 50/78 Sb. pro činnost na el. zařízeních do 1000 V lze pak získat již po 1 roce praxe s §5. Nad 1000 V nutné 2 roky praxe, a pro další paragrafy je vyžadována praxe podle dosaženého elektrotechnického vzdělání. Revizní technik ani organizace, u níž by byla skládána zkouška, nepřijme argument "... u tý práce, kterou bych uvažoval, je to fakt jen jako formalita...", neboť kvalifikace pak prostě opravňuje, takže examinátor se nenechá předem konejšit jsa si vědom, že pro činnost na elektrických zařízeních jsou třeba znalosti, zkušenosti a zralý respekt. Mnoho zdaru na cestě za kvalfikací!!!

(upravil NNNTomas 11. 11. 2010 22:23)

Re: Vyhláška 50/78

A já §6 a §10 big_smile

Takže kdyby někdo potřeboval zapojit zásuvku... big_smile

Re: Vyhláška 50/78

Čau !
Chtěl bych se zeptat, co je potřeba k získání paragrafu 10 ? Praxe,... ?

Nikde jsem tuhle informaci zatím neviděl.

Web

Re: Vyhláška 50/78

1) patřičné vzdělání (SŠ nebo VŠ)
2) patřičná praxe (vyhláška se zde odkazuje na již neplatnou vyhlášku 88/1976 Sb a praxe k tomuto paragrafu tímpáden není definována)
3) vykonání zkoušky u někoho, kdo to komerčně dělá

Re: Vyhláška 50/78

1) mám elektrotechniku na průmyslovce ÚSO
2) nyní mám 2,5 roku - do 1000V paragraf 6
3) se zajístí, no problémo ve firmě.

Díky

Web

Re: Vyhláška 50/78

Praxe jako taková pro projektování není stanovena taxativně, pokud chceš 10, tak se optej, a stím, že nel. vzdělání máš , malou praxi taky...
Myslím, že z hlediska legislativy by nemusel bejt problém.